ÖVRIGT / Smycken / Ring 9579295
*
nr 957 9295
Ring
silver
Utrop:
500 kr
Såld:
300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 april 2015
kl 19:22:20
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
26/4 21:03:49
1
150 kr
26/4 22:58:38
2
250 kr
27/4 19:17:20
3
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16.
Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ring silver smycken vintage ädelmetall
-
8227 Brick/serverin..
Bricka i glas, mässinghandtag, utfällbara hyllplan..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 20:13
-
8377 Färglitografi
Ojet Ringbom, "Drottningholms Slott". Signerad, nu..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 19:06
-
8119 Ring
18k guld, med vita stenar. Vikt: 1,4
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 19:40
-
8121 Ring
silver, med blå stenar, Bruttovikt: ca 2,1 g
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 19:59
-
8032 Ringar
8st, silver, med olika stenar.
Aktuellt bud: 200 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 20:14
-
8168 Serveringsvagn
mässing och glas. Längd: 69 cm, djup: 40 cm, höjd:..//
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 18:32
*
Ring
nr 957 9295
Ring
silver
Utrop: | 500 kr |
---|---|
Såld: | 300 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 27 april 2015 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
26/4 21:03:49 | 1 | 150 kr |
26/4 22:58:38 | 2 | 250 kr |
27/4 19:17:20 | 3 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ring silver smycken vintage ädelmetall
-
8227 Brick/serverin..
Bricka i glas, mässinghandtag, utfällbara hyllplan..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 20:13 -
8377 Färglitografi
Ojet Ringbom, "Drottningholms Slott". Signerad, nu..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 19:06 -
8119 Ring
18k guld, med vita stenar. Vikt: 1,4
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 19:40
-
8121 Ring
silver, med blå stenar, Bruttovikt: ca 2,1 g
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 19:59 -
8032 Ringar
8st, silver, med olika stenar.
Aktuellt bud: 200 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 20:14 -
8168 Serveringsvagn
mässing och glas. Längd: 69 cm, djup: 40 cm, höjd:..//
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 18:32